خانه / اجتماعی / متن کامل قطعنامه تظاهرات اعتراضی جنبش روشنایی در مونیخ ـ آلمان

متن کامل قطعنامه تظاهرات اعتراضی جنبش روشنایی در مونیخ ـ آلمان

بخش اجتماعی قلم سبز/فیروز اکبری نواندیش

به نام خداوند توانا و دادگر
و با ادای احترام به تمامی شهدای راه آزادی و عدالت به ویژه شهدای میدان روشنایی.
آقایان و خانم ها، رهبران و نمایندگان کشورها و روسای سازمان های بین المللی شرکت کننده در کنفرانس امنیتی مونیخ!
ما اشتراک کنندگان در تظاهرات امروزی جنبش روشنایی از کشورهای مختلف اروپایی و از دیگر مناطق جهان اینجا گردهم آمده ایم تا پیام اعتراضی میلیون ها انسانی را که حکومت اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله با هماهنگی نزدیک گروه های تروریستی مانند داعش و طالبان تمامی زمینه های اعتراض را بر آنها در افغانستان بسته است، به شما انتقال بدهیم.
اینک پس از قریب به دو دهه از حضور جامعه جهانی در افغانستان، مردم از تبعیض سیستماتیک قومی، فساد گسترده و نا امنی هایی که این کشور را به یک زندان بزرگ برای شهروندان آن تبدیل کرده است، به ستوه آمده اند. مردم افغانستان بیشتر این مشکلات را نتیجه سیاست ها و اقدامات نادرست حکومت افغانستان می دانند و در جریان بیشتر از سه سال گذشته، مردم افغانستان برای اصلاحات و ساختن آینده روشن، خواسته های خود را با روشهای مدنی مطرح کرده اند اما متاسفانه اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله و مدیران ارشد امنیتی حکومت وحدت ملی ( حنیف اتمر و معصوم استانکزی) با روش های دیکتاتوری همواره این اعتراضات مدنی را سرکوب کرده اند (مانند کشتار ۸۶ نفر از مظاهره کنندگان جنبش روشنایی در دسیسه تروریستی دوم اسد ۱۳۹۵ در کابل و حمله مسلحانه پلیس افغانستان به مظاهره کنندگان جنبش رستاخیز). بنابراین در چنین شرایطی، تنها راه مسالمت آمیزی که برای مردم باقی مانده است، مراجعه و کمک خواستن از شما است زیرا که اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله با حمایت های سیاسی و اقتصادی شما در قدرت حضور دارند.
ما تظاهرات کنندگان، خواسته های مردم افغانستان را از جامعه جهانی در موارد ذیل عنوان می کنیم:
۱- جامعه جهانی در تمام سال های پس از طالبان، کمک های خود را در راستای تامین منافع و به قدرت رساندن اشخاص معین و گروه مشخصی به مصرف رسانده است، در نتیجه شاهد دستاورد ملموسی در هم عرصه امنیت و هم در عرصه انکشاف پایدار و متوازن اقتصادی و اجتماعی در افغانستان نبوده ایم. ما از جامعه جهانی می خواهیم که به جای تمرکز حمایت های سیاسی و اقتصادی شان بر روی افراد و گروه مشخص، از همه مردم افغانستان و مطالبات عدالت خواهانه آنها حمایت نمایند.
۲- تبعیض سیستماتیک قومی که در حکومت اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله تشدید شده است، همواره یکی از موانع عمده بر سر انکشاف پایدار در افغانستان بوده و از دلایل اصلی افزایش فقر و نارضایتی مردم است. انحراف مسیر پروژه لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت که در تضاد با پلان های انکشافی کشور و بر خلاف تعهدات حکومت افغانستان برای احداث زیربناها در دهلیز منابع افغانستان می باشد، یکی از بزرگترین مصادیق تبعیض سیستماتیک قومی در افغانستان است. این تصمیم تبعیض آمیز حکومت افغانستان با حمایت مالی بانک انکشاف آسیایی در حال اجرا است. ما تظاهرات کنندگان از شما می خواهیم که برای جلوگیری از هدر رفتن کمک های خود به افغانستان از اجرایی شدن این تصمیم حکومت افغانستان و بانک انکشاف آسیایی جلوگیری نمایید.
۳- تبعیض سیستماتیک قومی روی دیگر تروریزم در افغانستان است، با این تفاوت که تبعیض سیستماتیک قومی توسط حکومت افغانستان اعمال می شود. هر چند این پدیده در افغانستان سابقه تاریخی دارد مانند آنچه که در اواخر قرن نوزدهم سبب قتل عام ۶۲ فیصد جامعه هزاره ها توسط حکومت افغانستان شد و آوارگی گسترده آنها را به کشورهای مختلف جهان در پی داشت، اما در حکومت اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله هم رو به افزایش گذاشته و رفتارهای این حکومت، زمینه های تکرار ژنوساید قرن نوزدهم را تقویت کرده است. همچنان که طراحان و عاملان فعالیت های تروریستی تحت تعقیب بین المللی قرار می گیرند، برای داشتن جهانی امن تر، لازم است تا طراحان و عاملان پدیده تبعیض سیستماتیک نیز تحت تعقیب بین المللی قرار گیرند. ما تظاهرات کنندگان از شما اشتراک کنندگان در کنفرانس امنیتی مونیخ می خواهیم عاملان و آمران تبعیض سیستماتیک قومی در افغانستان را که شناسایی و تحت تعزیرات بین المللی قرار دهید.
۴- فساد گسترده در حکومت افغانستان از موانع اصلی بر سر راه ایجاد یک حکومت پاسخگو، از عوامل عمده ی هدر رفتن کمک های جهانی و حیف و میل سرمایه های ملی مردم افغانستان است. انحصار قدرت سیاسی، عدم شفافیت و نظارت کافی بین المللی باعث تقویت فساد در افغانستان شده است. منابع مالی به دست آمده از فساد در ناسالم برگزار شدن انتخابات، تشدید تبعیض قومی و تقویت گروه های تروریستی استفاده می شود. متاسفانه در حکومت اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، مبارزه با فساد، گزینشی و سیاسی صورت می گیرد که

خود نوع خطرناکتری از فساد است. ما از جامعه جهانی می خواهیم برای مهار فساد گسترده در افغانستان اقدامات عملی را روی دست گیرند مانند حمایت از توزیع عادلانه قدرت سیاسی، تقویت و ایجاد نهاد های نظارتی، حمایت از شفافیت و نقش بیشتر جامعه مدنی و از همه مهمتر خواهان این هستیم که کمک های جامعه جهانی نه از مجرای دولت افغانستان بلکه از مجاری سالم غیر دولتی به مصرف برسند.
۵- سیستم متمرکز سیاسی و اداری کنونی در افغانستان که از ناکارآمد ترین انواع سیستم های حکومتی است، خود منشا بسیاری از مفاسد، تبعیض ها و از عوامل نارضایتی مردم می باشد. این سیستم با تنوع سبک های زندگی و تنوع فرهنگی در افغانستان همخوانی ندارد و متاسفانه بر مردم افغانستان تحمیل شده است. سیستم متمرکز، مانع مشارکت مردم در تعیین سرنوشت شان شده، تمرکز بیش از حد قدرت در مرکز زمینه تبعیض و فساد گسترده را به وجود آورده و نا امنی ها را در افغانستان پیچیده ساخته است. ما از شما به عنوان دوستان بین المللی افغانستان می خواهیم که بیش از این برای حمایت از سیستم متمرکز سیاسی و اداری ناکارآمد موجود هزینه نکنید.
۶- در حالی که مطابق قانون اساسی افغانستان، کمتر از ۱۰۰ روز به پایان مهلت کاری حکومت وحدت ملی باقی مانده است، هیچ نشانه ای برای برگزاری یک انتخابات شفاف، سالم، عادلانه و امیدوار کننده دیده نمی شود، این در حالی است که مطابق گزارش های معتبر بین المللی که اخیرا منتشر شده است، شاخص های دموکراسی در افغانستان تحت حاکمیت اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله تنزل پیدا کرده و کشور حرکت شتابانی به سمت دیکتاتوری داشته است. ما تظاهرات کنندگان اعلام می کنیم که از دید مردم افغانستان هیچ جایگزینی برای انتخابات وجود ندارد و از جامعه جهانی می خواهیم که زمینه های برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه را فراهم نماید.
۷- ما تطاهرات کنندگان امروز در حالی در برابر کنفرانس امنیتی مونیخ دست به گردهمایی عدالت خواهانه زده ایم که خیابان های کابل برای فعالیت های مدنی مسدود شده است و حکومت افغانستان با استفاده از ابزاری از گروه های تروریستی و اعمال خشونت عملا امکان اعتراض مدنی را از مردم سلب کرده است. ما از جامعه جهانی می خواهیم که حاکمان افغانستان را وادار کند که امنیت اجتماعات و تظاهرات های مدنی و مسالمت آمیز را تامین کند و به صدای اعتراض شهروندان خود گوش فرا داده و مطالبات قانونی و عدالت خواهانه آنها را بپذیرد.
۸- مقامات ارشد امنیتی افغانستان در رویدادهای تروریستی زنجیره ای مانند قتل عام مظاهره کنندگان جنبش روشنایی و حمله مسلحانه بر مظاهره کنندگان رستاخیز تغییر، در جایگاه متهم قرار دارند. از این روز بازماندگان قربانیان به مراجع قضایی بین المللی مانند دادگاه بین المللی جزایی (ICC) اقامه دعوا کرده اند. ما از جامعه جهانی می خواهیم که زمینه دادرسی منصفانه و شفاف را فراهم سازد.
۹- افغانستان از جمله سرزمین های نا امن جهان است که ساکنان آن به خاطر تعلقات قومی، زبانی و مذهبی هدف تبعیض و کشتارهای دسته جمعی قرار می گیرند. حملات بر اجتماعات و عبادتگاه های گروه های قومی و مذهبی خاص و یا ربودن، شکنجه و قتل عام مسافرین به دلیل تعلقات قومی و زبانی از مصادیق بارز این نا امنی ها است مانند کشتار تبسم و همراهانش در ولایت زابل افغانستان در سال ۱۳۹۴٫ ما از کشورهای میزبان پناهجویان افغانستانی می خواهیم که مطابق با تعهدات شان در معاهدات بین المللی از جمله کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو، روند بازگرداندن اجباری پناهجویان را به افغانستان هر چه عاجلتر متوقف سازند.
در پایان، ما اشتراک کنندگان در گردهمایی عدالتخواهانه مونیخ از حمایت های سخاوتمندانه جامعه جهانی از افغانستان تشکر می کنیم و یاد قربانیان مبارزه با ترورزیم از جمله یاد همه سربازانی را که در مصاف با ترورزیم در افغانستان جان خود را از دست داده اند، گرامی می داریم و یاد آوری می کنیم که جنبش روشنایی، فعالیت های مدنی خود را برای حمایت از ارزشهای جهانشمول انسانی در کنار همه عدالت باوران جهان ادامه خواهد داد و تا ساختن سرزمینی عاری از تبعیض آرام نخواهد گرفت.

۱۷ فبروری ۲۰۱۸- مونیخ آلمان- اشتراک کنندگان در تظاهرات جنبش روشنایی

متن کامل قطعنامه تظاهرات اعتراضی جنبش روشنایی در مونیخ ـ آلمان
امتیاز این مطلب از نظر شما.

درباره‌ی فیروز اکبری نواندیش

مدیر بنیاد فرهنگی قلم سبز افغانستان شاغل در حوزه سیستم های امنیتی و نظارت تصویری

حتما ببینید

نسل کشی ایل و تبارت را چگونه بر می تابی؟!

‍زخمی را که با هر انتحار تازه می گردد و مجالی برایت نمی گذارد تا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از فروشگاه آنلاین قلم سبز محصولات ناب و با کیفیت بخرید کلیک کنید رد کردن