خانه / اجتماعی / نسل کشی ایل و تبارت را چگونه بر می تابی؟!

نسل کشی ایل و تبارت را چگونه بر می تابی؟!

‍زخمی را که با هر انتحار تازه می گردد و مجالی برایت نمی گذارد تا نفس راحتی بکشی و خستگی ماتم و اندوه فاجعه ی قبلی را کمی از تن و جانت دور کنی!
درد دارد به خدا، درد! آن قدر که تا مغز استخوانت آتش می گیرد. آن قدر که مرغ دلت، بیقرار و سرکنده، هر آن خود را به قفس سینه می کوبد و تو بی اختیار فقط و فقط اشک می ریزی و بغض های کهنه ات را در خود مرور می کنی و در گلو خفه!
نمی خواهم پای جنگ و جنون و جنایت های بشری را که بانیان و عاملان خون آشامش در شکل گیری نکبت بار آن گوی سبقت را از هر حیوان وحشی و درنده خویی ربوده اند، به این صفحه که می خواهیم پاکی و نجابت و انسانیت را یاد کودکانمان دهیم باز شود. از این رو سعی نمودم هیچ نگویم از بازتاب فاجعه ی مهتاب قلعه در بیست و دوی آوریل۲۰۱۸ ، نخواستم چشم معصوم کودکی به تصویر کودکان مظلوم و شهید این حادثه ی المناک بیفتد و خاطر کوچکشان بیش از آنچه هست مکدر شود. اما چگونه می توان این کوههای عظیم درد را بلعید و هیچ نگفت و براستی کودکان ما تا کی نباید بدانند و اگر باید بدانند تا کجای این ماجرا و سرنوشت تلخ را؟ و اگر می خواهیم بدانند از کجا و چگونه می باید آغاز کنیم؟ براستی که چه قدر درد دارد تصور دنیایی که کودکان امروز ما در آن همچنان به جبر زمانه ناگزیر باشند تا کشتار سیستماتیک و هدفمند ایل و تبار خود را شاهد باشند، بی آنکه بتوانند کاری کنند و به راه نجاتی بیندیشند و مفری بیابند! درست مثل حالای من و تو!

آمنه نوروزی، بیست و سوم آوریل ۲۰۱۸

#ادبیات_کودکان_افغانستان
https://telegram.me/kodak_afg

نسل کشی ایل و تبارت را چگونه بر می تابی؟!
امتیاز این مطلب از نظر شما.

درباره‌ی فیروز اکبری نواندیش

مدیر بنیاد فرهنگی قلم سبز افغانستان شاغل در حوزه سیستم های امنیتی و نظارت تصویری

حتما ببینید

کمک به دیگران

خوشبختی(داستانک)

از خدا پرسید: «خوشبختی را کجا می‌توان یافت؟» خدا گفت: «آن را در خواسته‌هایت جستجو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از فروشگاه آنلاین قلم سبز محصولات ناب و با کیفیت بخرید کلیک کنید رد کردن