خانه / افغانستان شناسی / کتاب‌های “نامه‌ی تورانیان باستان” و “دُر اوستایی در صدف لهجه هزارگی”
هزاره شناسی
محمد ناطقی شفایی

کتاب‌های “نامه‌ی تورانیان باستان” و “دُر اوستایی در صدف لهجه هزارگی”

کتاب دُر اوستایی در صدف لهجه هزارگی اثر شوکت علی محمدی شاری تاکید تبار شناسی‌اش بر گویش هزارگی است و این گویش را جدا از زبان فارسی دری می‌داند و هزاره‌ها را بومیان اصلی این سرزمین و آریایی میداند.
اما کتاب نامه تورانیان باستان اثر محمد ناطقی شفایی، تبار شناسی مردم بومی سرزمین افغانستان را از لحاظ رنگ و پوست مورد بررسی قرار می‌دهد و در قسمتی از آن هزاره‌ها را متعلق به سکایی‌ها می‌داند.
دکتر حفیظ شریعتی به نقل از نویسنده‌ی کتاب دُر اوستایی در صدف لهجه هزارگی می‌گوید: هزاره از واژه آذر گرفته شده که شکل فارسی شده‌ی آن هزاره است و هیچ ربطی به مغولان یا ترک تباری ندارد، محمدی در حوزه‌ی زبان شناسی کار خوبی انجام داده است و کار او مورد قبول زبان شناسان است و یکی از راه‌های تبار شناسی است.
نویسنده‌ی دُر اوستایی در صدف لهجه هزارگی معتقد است که که آذر یا آزره در آیین اوستایی وجود داشته و دارای مراسم و مناسکی بوده است که در سرزمین آریانا زندگی می‌کردند و اگر این مردم را ترک تبار بدانیم یعنی مهاجر هستند.
محمدی در کتاب خود به واج های اشاره می‌کند که در زبان فارسی وجود ندارد در صورتی که در گویش هزارگی هست که مستقیم از زبان اوستایی گرفته شده است.
اما محمد ناطقی شفایی نویسنده‌ی نامه‌ی تورانیان باستان بر این عقیده است که زبان در طول تاریخ واج باخته بوده است و تکامل یافته و به صورت دقیق نمی‌شود تبارشناسی را از روی این مشخصه دریافت کرد.
آقای ناطقی می‌گوید: تورانیان یعنی سکایی‌ها که بومیان این سرزمین را تور و یا دیهو می‌گفتند که در شهنامه آمده است و مربوط به این سرزمین می‌شود و از دریای مدیترانه تا دریای سند و چین گسترده است. ۸۰ درصد هزاره‌ها در حوزه‌ی دایهو زندگی می‌کردند و بومی بودند و عده‌ای قلیل آن کوچیگری می‌کرده است.
هر دو کتاب بر بومی بودن هزارها اشاره می‌کند اما منظر دیدشان متفاوت از هم هست و تاکید بر آن دارد که هیچ کس نمی‌تواند بومی بودن هزاره ها را انکار کند

کتاب‌های “نامه‌ی تورانیان باستان” و “دُر اوستایی در صدف لهجه هزارگی”
۲٫۵ (۵۰%) ۲ votes

درباره‌ی فیروز اکبری نواندیش

مدیر بنیاد فرهنگی قلم سبز افغانستان شاغل در حوزه سیستم های امنیتی و نظارت تصویری

حتما ببینید

قیام مردم جاغوری در برابر عبدالرحمان- بخش اول

بخش افغانستان شناسی قلم سبز/ نویسنده: دکتر شوکت علی محمدی شاری بخش نخست جاغوری، یکی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از فروشگاه آنلاین قلم سبز محصولات ناب و با کیفیت بخرید کلیک کنید رد کردن