خانه / اجتماعی / انکشاف متوازن ملی!
سایت قلم سبز
انکشاف متوازن افغانستان

انکشاف متوازن ملی!

بخش اجتماعی قلم سبز/ نویسنده: احمدی رشاد
انکشاف یا توسعه متوازن و برابر ملی، در بیشتر کشورهای در حال توسعه به عنوان یک اصل استراتژیک در پیشرفت یا توسعه ملی، مطرح است. اما در افغانستان خیلی از این اصطلاحات، از حد یک اصطلاح برای مانور تبلیغاتی جریان‌های سیاسی، فراتر نمی‌رود و هیچگاه صورت عملی و تطبیقی به خود نمی‌گیرد. در کشوری همانند افغانستان، که سیاست با تمایلات قومی و قبیله‌ای آمیخته و درهم تنیده است، انکشاف متوازن ملی، اهمیت بنیادی و استراتژیک دارد که می‌باید دولت‌های ملی، بر بنیاد وعده‌های ملی و فراقومی و فراجناحی و فرا حزبی که می‌دهند، باید انکشاف متوازن ملی را به عنوان یک وجیبه و رسالت ملی در استراتژی‌های کلان و خُرد خود تطبیق نمایند.
لیکین آنچه در عمل تاکنون دیده شده است در طرح و پروژه‌های ملی، از انکشاف متوازن خبری نبوده و حتا با تبعیض آشکارا طرح و پلان‌های انکشافی را به اجرا گذاشته و به شکل ناعادلانه تطبیق نموده‌اند. به عنوان مثال بامیان، یک شهری توریستی است و می‌تواند در صورت سرمایه‌گذاری، سالانه ملیاردها دالر عاید ملی ناشی از درآمد توریزم، برای خزانه کشور داشته باشد. اما بودجه‌ی انکشافی این شهر در مقایسه با بودجه‌ی انکشافی یک شهر جنوبی اصلاً قابل مقایسه نیست و بودجه‌ی انکشافی «ننگرهار» بر اساس آمارهای رسمی دولت وحدت ملی، ششصد برابر بودجه انکشافی بامیان است. از این روی، هرگاه انکشاف متوازن در کشور مطرح می‌گردد، فقط و فقط مقامات دولتی از این اصطلاح در تبلیغاتهای خود استفاده می‌کنند ولی درعمل متاسفانه طرح‌ها و پلان‌های انکشافی دولت وحدت ملی، سراسر تبعیض سیستماتیک را به نمایش میگذارند.
جنبش مدنی، اعتراضی و عدالت خواه روشنایی، با طرح انکشاف متوازن برای کل کشور، در حقیقت به فریادهای اکثریت خاموش در این کشور، گوش فرا داده و توجه نموده و با عطف توجه به انحراف ایجاد شده در مسیر اصلی انتقال برق ترکمنستان از بامیان، اعترض نمود. زیرا این اقدام ضد ملی دولت وحدت ملی، برخلاف اصل انکشاف متوازن و توسعه‌ی برابر در کشور و حتا مخالف قانون اساسی بود و به همین دلیل، حلقات تمامیت خواه در این دولت، هرگاه بحث انکشاف متوازن در مباحث توسعه به میان می‌آمد، سخنی قانع بخش برای مردم نداشتند. از این روی، جنبش روشنایی، بسان یک حقیقت انکار ناپذیر در عرصه سیاست ملی، تاکیدش بر انکشاف متوازن و توسعه‌ی برابر برای کل اقوام باهم برادر افغانستان بوده و طرح انحراف مسیر انتقال برق و همچنان طرح بدیل، هیچکدام با اصل عدالت ملی و انکشاف متوازن ملی، سازگار نیست و با هیچ نورمی از عدالت اجتماعی نیز سازگار نخواهد بود که مناطق مرکزی به عنوان بخش جدایی ناپذیر این کشور، بسان جزیره جداشده از توسعه در کشور قرار داده شود و از امکانات و منابع ملی، توسعه و پیشرفت اقتصادی محروم گردد.
مردم کشور باید بدانند که جنبش روشنایی نمی‌گوید طرح‌های توسعه را متوقف نمایید و یا چرا فلان منطقه کشور توسعه پیدا نموده، بلکه می‌گوید بیایید این توسعه را «همه جانبه»، «بنیادی» و «متوازن» بسازیم. همه جانبه بدان خاطر که نباید بخشی از توسعه نادیده گرفته شود و تمام سرمایه گذاری‌های اساسی کشور روی یک بخشی از توسعه مثلاً فقط برای توسعه‌ی تجارت گذاشته شود و از توسعه‌ی سیاسی، فرهنگی و توجه به زراعت و مالداری، بندسازی و شرکتهای تولیدی کاملاً غفلت صورت گیرد. توسعه زمانی موفق است که به تمام ابعاد و جوانب آن توجه شود و از فربه کردن یک بخش، و نحیف و لاغر ساختن بخش دیگر اجتناب شود. حال در افغانستان متاسفانه با رونق تجارت، ما به یک اقتصاد مصرفی رسیده‌ایم و از اقتصاد مولد کاملاً فاصله گرفته‌ایم.
همین‌طور توسعه‌ی ملی، باید بنیادی و بر مبنای الگوهای آزمایش شده در جهان و بر بنیاد نیازهای بومی و اصلی مردم کشور به شکل علمی طرح ریزی شود. از این روی، باید روی طرح‌ها و پروژه‌های که اقتصاد کشور را به یک اقتصاد مُولّد تبدیل نماید، کار صورت گیرد. دولت اگر مدعی است که طرح و پلان برای توسعه و پیشرفت کشور دارد، چرا روی «صنایع مادر» همانند طرح‌ها و پلان‌های مولد سرمایه گذاری نمی‌کند. اگر برق ترکمنستان از مسیر اصلی خود بامیان انتقال یابد، به میزانی زیادی در این مسیر استعدادها و ظرفیت‌های اقتصادی نهفته قرار دارد که همگی به فعلیت می‌رسند و اقتصاد کشور از حالت مصرفی خارج می‌گردد. ما چرا برق تولید نکنیم که همیشه برق را بخریم و چرا از ظرفیت‌های معادن خود به عنوان ثروت خدادادی و مدفون در این سرزمین، در جهت اعمار و آبادانی کشور خود بهره نگیریم؟
انکشاف متوازن و برابر این خوبی را دارد که امنیت و آرامش را در این کشور پدید می‌آورد و مردم جنوب هرگاه از یک برق دوامدار، ارزان و پر قدرت بهره مند گردند و زمینه اشتغال زایی را فراهم آورد، به یقین از شورشگری و انتحار نیز دست خواهند کشیدند. ولی اگر برق از سالنگ آمد در زمستان با قطع برق و مشکلات فنی زیادی مواجه خواهد گردید که آرامش روانی و روحی مردم را برهم خواهد زد و در نتیجه به شورشگری و تفرقه ملی دامن خواهد زد.
یکی از افتخارات ملی و مدنی که آبروی دمکراسی نوپای افغانی محسوب میگردد، همین طرح انکشاف متوازن ملی، توسط جنبش روشنایی است. دولت وحدت ملی به رهبری آقای محمد اشرف غنی اگر به طرح انکشاف متوازن ملی، عمل نماید و زمینه‌ی انتقال برق ترکمنستان از مسیر اصلی‌اش بامیان را عملی سازد، در حقیقت بزرگترین خدمت را پیش تر از همه به دمکراسی نموده است و در قلب مردم کشورش به عنوان یک قهرمان سازندگی ملی مطرح خواهد شد و از همه مهمتر اینکه زمینه‌های شورشگری و تفرقه‌ی ملی را از بُن خشکانده و توسعه‌ی برابر و عادلانه‌ی ملی را برای این کشور پایه گذاری نموده است.

انکشاف متوازن ملی!
امتیاز این مطلب از نظر شما.

درباره‌ی فیروز اکبری نواندیش

مدیر بنیاد فرهنگی قلم سبز افغانستان شاغل در حوزه سیستم های امنیتی و نظارت تصویری

حتما ببینید

شیعیان افغانستان

فاز جدید کشتار سیستماتیک هزاره‌ها!

بخش اجتماعی قلم سبز/ نویسنده:احمدی رشاد تروریسم پدیده جهانی است هرچند الان دیگر تروریسم غیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از فروشگاه آنلاین قلم سبز محصولات ناب و با کیفیت بخرید کلیک کنید رد کردن