خانه / فرهنگی / خبر گزارش / کتاب‌های درسی افغانستان؛ تاخت و تاز تعلقات قبیله‌ا

کتاب‌های درسی افغانستان؛ تاخت و تاز تعلقات قبیله‌ا

دکتر شوکت علی محمدی شاری

بخش فرهنگی قلم سبز -کتاب‌های درسی زمینه اصلی تربیت نسل‌های آینده و تغییر بنیادین است. اما متاسفانه کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه از نظر دانش برنامه‌ریزی درسی (کریکلوم) واویلا است، اما از نظر محتوایی نیز جولانگاه برتری‌خواهی یک قوم خاص است!
یکی از آفت‌های جدی هویت و وحدت ملی در افغانستان اصرار یک قوم بر تعلقات قبیله‌ای است. گِره زدن نام و منفعت ظاهری قوم با تاریخ، زبان، سیاست و… پیامدهای ناخوشایندی به‌دنبال خواهد داشت. بر همین اساس در کتاب درسی صنف هفتم می‌نویسند:
«اسکندر مقدونی امپراتوری هخامنشیان [؟] را از بین برد و بدون وقفه در سال۳۳۰ قبل از میلاد به‌‌سرزمین افغانستان قدیم هجوم آورد. اسکندر برای تسخیر افغانستان از راه هرات، کندهار و کابل و از راه پغمان به‌‌بگرام رسید و در آنجا «سکندریه» را ساخت. بعدا به‌‌ساحات شمالی افغانستان رسید و در آن‌جا شهر «آی خانم» را بنیاد گذاشت. بعد از تصفیه‌ی شمال افغانستان، به‌‌سوی شرق حرکت کرد و از راه «نورستان» و کنر، به‌‌چترال رسید. در جنگ با یوسف‌زایی‌های کنر، اسکندر در ناحیه پا زخم برداشت و مدت پنج سال تمام در نقاط مختلف افغانستان جنگید. (باوری و دیگران، ۱۳۸۹: ص۲۴)
تعبیر افغانستان قدیم، در تاریخ ناآشنا است. واژه‌ی افغانستان به‌گونه‌ی رسمی در دوره‌ی حاکمیت امان الله خان بر افغانستان گذاشته شده است. اسکندر از راه سیستان به‌‌بامیان رفت و بیشترین پایداری و مشکلات را در بامیان دید و مقاومت بامیانی‌ها بسیار شدید بود. (ر. ک. هیلنز، شناخت اساطیر ایران، ۱۳۸۳: ۴۲۷).

شایسته نیست که نویسندگان، تعلقات قومی امروز را به‌‌دوره‌ی باستان گسترش ‌دهند. یوسفی که یوسف‌زایی‌ها خود را به‌‌او منسوب می‌دانند کدام یوسف است؟ و مربوط به‌‌کدام دوره تاریخ می‌شود؟ یوسف‌زایی‌ها، از کَی یوسف‌زایی بوده‌اند که تا کنون یوسف‌زایی مانده‌اند و اسکندر را زخمی‌کرده‌اند؟. جالب است که حسّ خلق افتخار برای افغان‌ها، جلوه‌های گوناگون دارد. در این‌جا برای آن که یوسف‌زایی‌ها اسکندر را زخمی‌کنند، اسکندر از نورستان گذر داده شده، اما در کتاب تاریخ صنف دوازدهم که از الحاق نورستان به‌‌حکومت مرکزی توسط عبدالرحمن سخن گفته می‌شود، می‌گویند اسکندر، تیمور و بابر نتوانستند به‌‌نورستان نفوذ کنند، اما تنها عبدالرحمن آن‌را تسخیر کرد. در کتاب درسی صنف داوزدهم می‌نویسند:

«اسکندر یونانی، امیر تیمور گورکانی و ظهیرالدین محمد بابر خواستند به‌‌این سرزمین [نورستان] راه پیدا نمایند، اما نسبت سردی هوا، دره‌های صعب العبور و کوه‌های بلند پر از برف نتوانستند به‌‌آن‌جا سفر نمایند. مردم این منطقه بت پرست بودند، عنعنات و آیین نیاکان خود را حفظ نموده، دارای استقلال محلی بودند. در سال ۱۸۹۱ میلادی امیر عبدالرحمن متوجه سرزمین مذکورگردید… تمام سفر برای فتح نورستان هشت ماه را دربرگرفت، زیرا در اول تصور می‌شد که الحاق نورستان مدت زیاد را دربرخواهد گرفت، اما به‌‌اثر درایت و لیاقت سپهسالار غلام حیدرخان[چرخی]، نورستان به‌‌مرکز ملحق و مردم آن به‌‌دین مقدس اسلام مشرف گردیدند و نام آن از کافرستان به‌‌نورستان تبدیل گردید.» (هوتک و دیگران، ۱۳۹۰: ۵۶-۵۷).

در دو متن نقل شده، نیت اصلی نویسندگان خلق افتخار برای قوم افغان است، در صورتی که در متن نخست بسیار بعید است که قومی از دوره‌ی باستان تا کنون این مقدار بسیط بماند و همچنان هویت قومی خود را حفظ کند و تا کنون به‌زیر شاخه‌هایی تقسیم نشده باشد. در مورد متن دوم عبدالرحمان در میان ملیت‌های غیر افغان به‌دلیل ظلم، کشتار و آراره کردن بسیاری از هموطنان نورستانی، تاجیک، اوزبیک و هزاره به‌شدت منفور است. بخشی از جنایات عبدالرحمان در فصل دوم آورده شده است. کتاب ارجمند سراج التواریخ که در دربار فرزند این جنایت‌کار نوشته شده، به‌خوبی جنایات او را به‌تصویر کشیده است. تجلیل و ایجاد افتخار برای چنین شخصی هویت ملّی و حس تعلق و افتخار را خواهد کشت، بلکه حس بدبینی را در نوجوانان غیر افغان ایجاد خواهد کرد.

کتاب‌های درسی افغانستان؛ تاخت و تاز تعلقات قبیله‌ا
امتیاز این مطلب از نظر شما.

درباره‌ی فیروز اکبری نواندیش

مدیر بنیاد فرهنگی قلم سبز افغانستان شاغل در حوزه سیستم های امنیتی و نظارت تصویری

حتما ببینید

مزارى را مى شود پيامبر آزادى براى هزاره ها دانست

نجیب سلام از برادران تاجیک بخش فرهنگی قلم سبز- مزارى مرد فقير مشرب بود و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از فروشگاه آنلاین قلم سبز محصولات ناب و با کیفیت بخرید کلیک کنید رد کردن