خانه / فرهنگی / نوروز در ایران و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با دیگر کشورها

نوروز در ایران و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با دیگر کشورها

نوروز در ایران و افغانستان به عنوان سال نو جشن گرفته می‌شود‌، اما در آذربایجان، تاجیکستان و دیگر کشورهای آسیای میانه تحت عنوان جشن بهاری تجلیل می‌شود. آیین‌های نوروزی چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی در این کشورها دارند.

پس از ثبت نوروز قرار شد مراسم نوروز جهانی هر سال در یکی از کشورهای حوزه فرهنگی آن برگزار شود. جشن جهانی نوروز در سال​های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ در ایران، ۱۳۹۱ در تاجیکستان، در سال ۱۳۹۲ در ترکمنستان و برای آخرین بار در سال ۱۳۹۳ در افغانستان برگزار شد. در ۳۸ کشور از جمله ایران، ترکیه، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان نوروز به صور مختلف جشن گرفته می‌​شود.

خورشید همدم محقق مقیم شهر دوشنبه در گفتگو با دویچه وله می‌گوید، نوروز پیام‌آور صلح است و تجلیل از آن در شرایط تنش‌زای منطقه می‌تواند به کاهش تنش کمک کند. جشن جهانی نوروز که قبلا هر سال در یکی از کشورهای “حوزه فرهنگی نوروز” برگزار می‌شد اکنون ۳ سال است به فراموشی سپرده شده است. به باور این کارشناس در شرایطی که آتش جنگ در منطقه شعله‌ور شده برگزاری این جشن نوروز می‌تواند از التهاب و تنش منطقه بکاهد.

این محقق تاجیکستانی تاکید می‌کند در مراسم‌های نوروزی دوره شوروی سابق و حتی اوایل سال‌های استقلال (۱۹۹۱) تاجیکستان سفره هفت شین (هفت مواد غذائی با شین شروع می‌شود) چیده می‌شد. تاجیکستان یک کشور سکولار و دنیوی است و گذاشتن شراب بر سر سفر رایج بوده و این سفره بیشتر به هفت شین معروف بوده است. اما در ۳ سال گذشته مردم به بیشتر سمت سفره‌های هفت سین گرایش پیدا کردند و در خانه‌های تاجیکان اکنون دوباره سفره هفت سین رواج پیدا می‌کند.

منبع :دویچه‌وله، آلمان

نوروز در ایران و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با دیگر کشورها
امتیاز این مطلب از نظر شما.

درباره‌ی فیروز اکبری نواندیش

مدیر بنیاد فرهنگی قلم سبز افغانستان شاغل در حوزه سیستم های امنیتی و نظارت تصویری

حتما ببینید

مزارى را مى شود پيامبر آزادى براى هزاره ها دانست

نجیب سلام از برادران تاجیک بخش فرهنگی قلم سبز- مزارى مرد فقير مشرب بود و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از فروشگاه آنلاین قلم سبز محصولات ناب و با کیفیت بخرید کلیک کنید رد کردن