خانه / اجتماعی / مزارى را مى شود پيامبر آزادى براى هزاره ها دانست

مزارى را مى شود پيامبر آزادى براى هزاره ها دانست

نجیب سلام از برادران تاجیک

بخش فرهنگی قلم سبز- مزارى مرد فقير مشرب بود و زنده گى ساده از هر رهبر ديگر داشت ، او مانند فقير ترين هاى هم تبار و هم ديارش لباس مى پوشيد و وقتى در ميان مردمش بود مانند آن ها جلوه مى كرد و اين فطرت طبيعى او بود، اما تفكر پر شور از عدالت خواهى و آزادى خواهى براى هم تبارانش داشت و به عدالت اجتماعى و سياسى باور مند بود.
من براى شناخت و فهم شخصيت رهبران سياسى افغانستان مى كوشم گاه گاهى خطابه هاى شان را بشنوم تا از لابلاى اين نطق ها، خود را به شناخت تفكر آن ها نزديك كنم. مزارى در عين زمان كه در كلام فصيح و بليغ بود ولى حرف هايش را به زبان مردمش بيان مى كرد و درد هاى مردمش را در سخنانش با صداقت بيان مى نمود. مزارى تاريخ افغانستان را خوب مى دانست و ستم تاريخى – تبارى كه بر هزاره ها به خاطر هزاره بودن و شيعه بودن ، حكام قبيله گرا روا داشته بودند، مو به مو مى فهميد. براى همين خط قرمزش شناخت هزاره ها در جامعه به عنوان يك تبار و مردم مساوى ، برادر و برابر با همه بود، او هزاره ها را كمتر و بالا تر از هيچ تبارى نمى دانست و در همه ى خطابه هايش شجاعانه از حق هزاره ها دفاع مى كرد ، او با جرات مى گفت هيچ ساختارى سياسى بدون سهم مساوى هزاره ها امكان پذير نيست و چنين ساختارى را نخواهند پذيرفت . او در يكى از سخنرانى هايش تاكيد كرده بود كه مردمى وملتى كه به آزادى خود نمى انديشد، مرده است ، او اين را بار ها تاكيد كرده بود كه شصت فيصد هزاره ها را عبدالرحمن غدار به كمك جاسوسان داخلى قتل عام كرد و براى همين در مقابل مار هاى آستين هم تبارش خيلى حساس بود.
آن چه مزارى را در مبارزه اش در زمان جنگ هاى سالهاى هفتاد از ساير رهبران متمايز مى كند، طرح او براى يك حاكميت عدالتمحور بر اساس اشتراك مساوى اقوام بود، طرح كه بعد ها حقانيت خود را ثابت كرد، ولى اكثريت رهبران مجاهدين تلاش شان در آن زمان در گرو تفكرات آيديالوژيك بود و همه خواهان حاكميت خلافت اسلامى بودندو عدالت اجتماعى براى شان چندان اولويت نداشت. اين كه منتقدين مزارى در باره او چه فكر مى كنند ، جاى خودش ، اما مزارى قوم و تبارى را كه ، جامعه در كل آنرا «باركش» بيش فكرنمى كرد، بيدار نمود و اتكأ به نفس بخشيد و معلم وپيامبرى شد براى آزادى مردمش.
آگاهى نسل جوان هزاره ثمره ى مبارزه همين فقير مرد است كه سرى بلند و پر شور از آزادى داشت كه فرزندانش امروز از همه بيشتر بيدار اند.
روح آن بزرگ مرد فقير شاد.

مزارى را مى شود پيامبر آزادى براى هزاره ها دانست
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

درباره‌ی فیروز اکبری نواندیش

مدیر بنیاد فرهنگی قلم سبز افغانستان شاغل در حوزه سیستم های امنیتی و نظارت تصویری

حتما ببینید

‍ ۲۳ تا ۲۹ آوریل،هفته ی جهانی ایمنی راهها!!!

سازمان ملل متحد بیست و سوم تا بیست و نهم آوریل را به عنوان” هفته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از فروشگاه آنلاین قلم سبز محصولات ناب و با کیفیت بخرید کلیک کنید رد کردن