خانه / اجتماعی / یادی از اولین هویت یابی هزاره‌ها به نام “شباب الهزاره”
شیعیان افغانستان
ما ایستاده ایم

یادی از اولین هویت یابی هزاره‌ها به نام “شباب الهزاره”

بخش افغانستان شناسی قلم سبز/نویسنده:محمداسحاق فیاض

سالها قبل مصاحبه ای با مرحوم استادقربانعلی عرفانی انجام داده بودم در باره شباب الهزاره.
در این مصاحبه روایتی است از هویتخواهی هزاره ها در دهه های ۱۳۴۰و ۱۳۵۰ که این هویت خواهی از میان روحانیون و طلاب جوان ما در کابل، نجف و قم شکل گرفت و بعدها در قالب های مختلف ادامه پیدا کرد. شباب الهزاره از تشکیل یک دسته سینه زنی به نام جوانان هزاره شروع شد ولی همین نام در آن زمان حساسیت های زیادی را برانگیخت، برخی از روحانیون افرادی مثل مرحوم عرفانی، سیدغلام حسین موسوی، اخلاقی جاغوری و… را که شباب الهزاره را تشکیل داده بودند التقاطی خطاب کردند که چرا نام هزاره را وارد مسایل مذهبی می کنند؟ آنها استدلال می کردند دسته های سینه زنی همه به نام منطقه و قوم هستند در عراق، به نام موکب الکربلا، موکب البصره، موکب شباب النجف حالا چه فرق می کند که موکب شباب الهزاره باشد؟ کار به جایی کشید که سفارت افغانستان در بغداد حساسیت نشان داد و دستگاه اطلاعاتی صدام حسین حساس شد و از مرحوم محمدعلی مدرس افغانی (که آن روز بزرگ روحانیون هزاره در نجف بود و مورد احترام مردم) بازجویی و تحقیق کرد، و مانع فعالیت های شباب الهزاره شد، بدین ترتیب یک دسته حسینی به نام جوانان هزاره به یک تشکیلات سیاسی مبدل شد، دلیل اصلی این حساسیت ها این بود که دیگران نمی خواستند هزاره ها جایگاه هویتی خود را پیدا کنند و از آن طرف نسل جوان هزاره اعم از روحانی و توده های مردم به دنبال هویت شان بودند که در زمان عبدالرحمان سرکوب شده بود و تا حال ادامه داشت. طول نکشید که این جریان با تشکیلات کوچکی در کابل و قم و مشهد از طلاب جوان ارتباط پیدا کرد که شهید عبدالعلی مزاری در ارتباط دادن این تشکل ها به هم دیگر و ادغام و هماهنگی آنها نقش اصلی داشت و بعدها به تشکیل سازمان نصر و بعدش حزب وحدت اسلامی افغانستان منجر شد.
بسیاری به این باورند که تنظیم نسل نوهزاره را که دهه ۱۹۷۰ میلادی در کویته پاکستان شکل گرفت، تاثیر یافته از شباب الهزاره نجف است. استاد عرفانی در این مصاحبه می گوید که شباب الهزاره قبل از تنظیم بوده ولی زمانی که در کویته تشکیل گردید جزوه هایش در نجف برای آنها می آمده و آن را مطالعه می کرده اند. صدام حسین وقتی هزاره ها را ازعراق بیرون کرد و تعداد زیادی از هزاره های مقیم عراق به کویته پاکستان آمدند و منطقه معروف به ” دره آجی” شکل گرفت، روند هویت خواهی قومی نیز در کویته شدت بیشتری یافت و زمینه ساز فعالیت های بیشتر تنظیم نسل نوهزاره گردید. در حالی که شباب الهزاره با تنظیم از نظر فکری تفاوت زیادی دارد اما هردو درهویت یابی مردم ما نقش به سزایی داشت. هردو جریان در بیداری نسل جوان و مردم نقش ایفا کرده اند.
چنانچه گذشت بعدها بیشتر اعضای شباب الهزاره به سازمان نصر افغانستان پیوستند وبعد حزب وحدت اسلامی تشکیل گردید و تنظیم نسل نوهزاره نیز به هزاره دیموکراتیک پارتی رشد کرد و اکنون به یکی از احزاب مطرح پاکستان در این کشور نقش بازی می کند. قرار بود مصاحبه با ایشان در کابل ادامه پیداکند به عنوان تاریخ انقلاب ثبت شود که متاسفانه نشد. من هرچه سعی کردم این مصاحبه یک ساعته را روی صفحه فیسبوک بگذارم نشد. باید پسوند فایل عوض شود تا آپلود شود که من نتوانستم.
خداوند رحمت کنداستاد عرفانی را.

یادی از اولین هویت یابی هزاره‌ها به نام “شباب الهزاره”
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

درباره‌ی فیروز اکبری نواندیش

مدیر بنیاد فرهنگی قلم سبز افغانستان شاغل در حوزه سیستم های امنیتی و نظارت تصویری

حتما ببینید

سایت قلم سبز

انکشاف متوازن ملی!

بخش اجتماعی قلم سبز/ نویسنده: احمدی رشاد انکشاف یا توسعه متوازن و برابر ملی، در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از فروشگاه آنلاین قلم سبز محصولات ناب و با کیفیت بخرید کلیک کنید رد کردن