خانه / افغانستان شناسی / نگاهی دیگر به رمان زیبای هزاره نوشته لیلیاس همیلتون+ دانلود pdf
نقد و دانلود کتاب لیلیاس همیلتون
نقد و دانلود کتاب زیبای هزاره

نگاهی دیگر به رمان زیبای هزاره نوشته لیلیاس همیلتون+ دانلود pdf

بخش افغانستان شناسی بنیاد قلم سبز
نویسنده: طغیان غرجستانی

رمان تاریخیِ گل‌بیگم(زیبای هزاره یا دختر وزیر)، نوشته‌ای لیلیاس همیلتون، یکی از اثرهای بسیار مفید در عرصه‌ی تاریخیِ ما محسوب می‌گردد.
در این کتاب، درد محرومیت، ستم، برده‌گی و… که بر انسان هزاره بار می‌شده‌است؛ درقالب یک داستان؛ بخوبی به تصویر کشانده‌شده‌است.
دختر وزیر، که نقش اول این رمان‌را، بازی می‌کند؛ از ویژگی‌های زیادی برخوردار است.
او به مبارزه می‌پردازد و مبارزه می‌کند.
گل‌بیگم، یا همان زیبای هزاره، درد دل‌هایش را، طی دو هفته‌ برایم قصه کرد. او از شکوه سرزمین‌مان گفت و از صمیمیت، اخلاص، غیرت که بین مردم‌مان حاکم بود. از سربلندی‌ها و سروری‌های‌مان گفت.
از روزگاران قشنگ که با وزیر غلام‌حسین پدرش، حلیمه مادرش، شیرین و سایرین سر کرده بود.
از روزگارانِ قدرت‌مندیِ هزاره‌ها، از استقلال و مستقل بودن هزارستان، از شناخته‌شدنِ‌مان به حیث دولت خارجی، در دربار کابل.
این‌همه بر می‌گشت؛ فقط به بخشی از قصه‌ی گل‌بیگم. قسمتی‌که آن‌را، می‌توان «قسمت روزگاران طلایی و سفید» خواند.
اما قسمت سیاهِ این داستان‌را، زمانی‌که از دلِ دختر وزیر، به خوانیدن گرفتم؛ غم‌گین و دل‌شکسته شدم، غصه وجودم را فرا گرفت و هرباری‌ با تکرار تلخی‌ها، بغض گلویم را، به فشردن می‌گرفت و اشک در چشمانم حلقه می‌زد.
یک‌شاه‌زاده؛ سر انجام به یک‌برده، یک‌زندانی و به یک‌بیچاره تبدیل می‌شود. درست همان طوری‌که آن زنِ جادوگر، سرنوشت گل‌بیگم‌را دانسته بود.
گل‌بیگم، از روزی‌که به خانه‌ی محمدجان، می‌رود و با برخورد بد آن‌ها مواجه می‌شود؛ آینده‌ای زندگی‌اش را، پیش چشمانش تصور شده می‌یابد و انگار می‌داند چه سرنوشتی غم‌باری در انتظارش نشسته‌است.
قصه‌ی دختر وزیر خیلی خواندنی‌ست. زندگی گل‌بیگم بعد از وقایع که برای بار دوم در خانه‌ای محمدجان پیش می‌آید؛ کاملا عوض می‌شود و اینک او قرار است؛ برده باشد و خدمت‌کار.
گزارشی از جنگ‌ِ خونین هزاره‌ها با دولت کابل، برای حفظ استقلال کشور هزارستان، نیز در دل گل‌بیگم، زیبای هزاره، سیاهه گردیده‌است و لیلیاس همیلتون سعی کرده تا وقایع‌را، بصورت دقیق، درست و قشنگ بیان نماید.
بنظر من گل‌بیگم، شاه‌کاری زیادی برای حفظ این گزارش‌نامه‌کرد. او جانش را بر سر نگهداری از جان سر منشی گذاشت.
او به همراه آقایش از افغانستان فرار می‌کند و زمانی‌هم که به مرزهای هزارستان می‌رسد؛ به تعبیر نویسنده‌ی کتاب، به «آزادی و سرانجام آزادی» می‌رسد بادل پر از شادی و عشق می‌گوید:
ــ آقا دیگر آزاد هستیم! آن صخره را می‌بینی؟ مرز بین سرزمین امیر و سرزمین ماست. از حالا دیگر در افغانستان نیستیم. آزادیم! آه آقا آزادیم.
ــ فراموش کردی حالا همه‌ی سرزمین هزاره‌ها، جزو خاک افغانستان است.
این صدای سر منشی گرچند دل‌گیر کننده بود؛ اما به گفته‌ی خود گل‌بیگم، بالاخره فرقی وجود داشت دیگر بین کابل بودن و اینجا. درگوش‌های گل‌بیگم فقط آزادی نجوا می‌کرد، آزادی.
آزادیِ که برای همیشه گل‌بیگم را با خود برد و از قید زندگی پر از درد خلاصی بخشید. فرار گل‌بیگم و سر منشی از کابل، محمدجانِ خائن و چند سرباز را، وا داشت تا تعقیب شان نمایند. گل‌بیگم گرچند توانست سر منشی‌را زنده تا مرز برساند و به آن سوی خط رهنمونش کند و علاوتن محمدجان خائن‌را برای همیش از صفحه‌ی روزگار محو نماید؛ اما تلخی داستان این‌است؛ که خود نیز دیگر با زندگی به خداحافظی پرداخت و خنجر برّان و خشم‌آلود محمدجان، گلوی نازک زیبای هزاره را با خون غوطه‌ور نموده و گل‌بیگم غریبانه، کنار آن سنگ، جان می‌دهد.

اهمیت داستان گل‌بیگم!
بنظر می‌رسد نویسنده‌ی کتاب، علاوه بر آن‌که ازتجربیاتش یاد کرده، چنان‌که در ابتدا اشاره‌ای به این موضوع دارد؛ سعی کرده تا مردم هزاره‌را به خوانش گذشته‌ی تاریخی‌شان فراخواند و وادار نماید.
به بیان مشکلات که مانع پیروزی مان می‌شده پرداخته و محمد جان خائن را، نمونتن ذکر نموده‌است.
او بخوبی از محرومیت و ظلم‌های که برما صورت گرفته قصه نمو‌ده و بجاست که آنرا پاسداری نماییم!


دانلود کتاب زیبای هزاره 

نگاهی دیگر به رمان زیبای هزاره نوشته لیلیاس همیلتون+ دانلود pdf
4.1 (81.33%) 30 votes

درباره‌ی فیروز اکبری نواندیش

مدیر بنیاد فرهنگی قلم سبز افغانستان شاغل در حوزه سیستم های امنیتی و نظارت تصویری

حتما ببینید

قیام مردم جاغوری در برابر عبدالرحمان- بخش دوم

بخش افغانستان شناسی قلم سبز/ نویسنده: دکتر شوکت علی محمدی شاری مردم جاغوری هم‌گام با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از فروشگاه آنلاین قلم سبز محصولات ناب و با کیفیت بخرید کلیک کنید رد کردن